Mistrzowie pięści w Radomiaku Sekcja pięściarska w Radomiaku była pierwszą, która zaistniała na arenie ogólnopolskiej. Jej debiut przypadł na grudzień 1945 roku.
W debiucie, w sali kina „Wisła”, podopieczni Wacława Pańca zmierzyli się ze Społem Warszawa, ulegając mu 5:7. Wspomniany szkoleniowiec karierę rozpoczął w Inowrocławiu, a do Radomia przybył w 1927 roku. Po wojnie szybko zorganizował tu bardzo silną drużynę.
Już w 1946 roku, w pierwszych powojennych Mistrzostwach Polski Edward Drabkowski zdobył brązowy medal w wadze półciężkiej. Rok później Radomiak wygrał drużynowe mistrzostwo okręgu warszawskiego, a Henryk Wasiak i Edward Drabkowski wywalczyli tytuły indywidualnych wicemistrzów kraju.
W meczach towarzyskich radomski team notował udane występy z ówczesnym mistrzem Polski, ŁKS Łódź (11:5 i 8:8), czołową drużyną kraju - Batorym Chorzów (9:7) czy Partyzantem Kielce (11:3). Jan Kotkowski, Henryk Wasiak, Edward Drabkowski i Jan Sieradzan boksowali także w reprezentacji Warszawy w meczach międzynarodowych. Był to jednak przedsmak sukcesów, które nadeszły w kolejnych latach funkcjonowania sekcji. O nich jednak w kolejnych odcinkach naszej serii.
Czołowi pięściarze Radomiaka w drugiej połowie lat 40-tych:
Marian Przybytniewski (waga musza), Jan Sieradzan (waga kogucia oraz piórkowa), Antoni Czortek (waga piórkowa i lekka), Jan Kosiński (waga lekka), Henryk Wasiak (waga półśrednia), Edward Drabkowski (waga półciężka), Zygmunt Gniewosz (waga średnia), Roman Wasiak (waga średnia i półśrednia), Henryk Kruk (waga półciężka), Jan Kotkowski (waga ciężka). Trenerem pięściarzy był Wacław Paniec.
Tekst jest fragmentem publikacji "110 wydarzeń na 110-lecie Radomiaka"
Poleć artykuł swoim znajomym
Chcesz znać wyniki jeszcze szybciej, a jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? KONIECZNIE ZRÓB TO TERAZ!
|