Mieszkańcy Mazowsza odkrywali tajemnice zamków w Czersku i Liwie Z każdym tygodniem wyjątkowy projekt pn. Edukacja na szlakach Mazowsza – warsztaty i wycieczki dla dzieci i dorosłych rozkręca się. U progu sierpnia, uczestnicy zadania mieli przyjemność poznać nieznane im szczegóły z obiektami na szlaku zamków książąt mazowieckich w Czersku i Liwie.
Realizowany projekt polega na przygotowaniu serii warsztatów edukacyjnych dla młodych mieszkańców Mazowsza i ich opiekunów. – W ramach projektu dla mieszkańców południowego Mazowsza prowadzone są cykle zajęć specjalistycznych dla dzieci, w tym m.in. zajęcia naukowe z eksperymentami i doświadczeniami, zajęcia z robotyki, zajęcia matematyczno-logiczne oraz zajęcia edukacyjno-medialne. Także dorośli spotykają się na swoich warsztatach. Rozwijają umiejętności wychowawcze, w tym dotyczące uczuć i nastrojów dzieci i młodzieży, umiejętności rozmowy z nimi, konstruktywnego chwalenia, zachęcania do samodzielności, zachęcania do współpracy oraz wzajemnego wsparcia i uwalniania od grania ról. Na spotkaniach pogłębiających więzi pomiędzy uczestnikami projektu rozwijają sprawności manualne m.in. podczas warsztatów tkactwa, krawiectwa czy kaligrafii – relacjonuje Michał Podlewski.
W ramach projektu organizowane są także wycieczki autokarowe szlakami Mazowsza. Ich uczestnicy mają możliwość poznać historię, kulturę i tradycję miejsc, do których się wybierają. Byli już m.in. w Warszawie, Teresinie Niepokalanowie, Przysusze, Szydłowcu.
2 sierpnia uczestnicy projektu wybrali się szlakiem mazowieckich zamków w Czersku i Liwie. W tym pierwszym miejscu przekonali się, że średniowieczny, gotycki zamek wybudowany przez księcia Janusza Starszego na przełomie XIV i XV wieku na miejscu wcześniejszego grodu nadal świadczy o wspaniałej historii Mazowsza. Najmłodsi uczestnicy wyjazdu nie kryli satysfakcji z możliwości skorzystania z posłania w komnacie kasztelańskiej, sprawdzenia się w roli kata lub wysłuchania opowieści o niezwykłej przygodzie Królowej Bony w Czersku.
Swoim urokiem podróżników zachwycił zamek w Liwie, jedyny tego typu zabytek na pograniczu mazowiecko-podlaskim. - Opowiadanie w Muzeum Zbrojowni, wejście na wieżę i mury pozostałe z obronnego gotyckiego zamku oraz udział w warsztatach dotyczących broni białej pozwoliły aktywnie nam spędzić czas i przeżyć wyjątkowe spotkanie z historią - jednym tchem wylicza Tymoteusz, jeden z uczestników wycieczki. Odwiedzenie zamku nie byłoby pełne, gdyby nie poznanie nowej legendy o Żółtej Damie. Tej jednak nie udało się spotkać uczestnikom sierpniowego wyjazdu.
To była już szósta z wypraw po Województwie Mazowieckim, realizowana w ramach zadania pn. Edukacja na szlakach Mazowsza - warsztaty i wycieczki dla dzieci i dorosłych. W sumie uczestniczyło w niej aż pięćdziesięcioro mieszkańców Podregionu Radomskiego.
Udział we wszystkich wydarzeniach dla jego uczestników jest bezpłatny. Za realizację projektu odpowiada Stowarzyszenie Gramy Razem, a odbywa się ono w ramach realizacji zadania z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.
Kolejne wyjazdy już wkrótce.
|
Data: 2022-08-04 23:18:08 | Kategoria: Inne / Pozostałe | Odwiedzin: 832
|
|
|
|
|