Jesienne zobojętnienie u seniorów. Są na nie sposoby! Złota Polska Jesień w pełni! Dla seniorów może być to jednak bardzo trudny czas. Krótsze dni, mniejsza ilość słońca mogą przyczynić się do jesiennej apatii, a sposobem na pokonanie sezonowego zobojętnienia może stać się alkohol. To niestety wejście w ślepą uliczkę!
Materiał sfinansowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pn. "Prowadzenie działań edukacyjnych z profilaktyki uzależnień skierowanych do seniorów"
Specjaliści przekonują, że seniorzy są mniej odporni na sezonowe zmiany, szczególnie na tę, która związana jest z powolnym przechodzeniem z lata do zimy. Wspomniane na wstępie argumenty często wywołują apatię, a od tej już tylko krok do wywołania depresji. A przecież osoby starsze nie mają już tak dobrego, jak kiedyś, zdrowia. Spada sprawność psychofizyczna, zmiany zachodzą też w obszarze funkcjonowania seniorów w społeczeństwie i rodzinie. To często sprawia, że depresja wieku podeszłego pozostaje nierozpoznana i nieleczona. To ciągnie za sobą kolejne konsekwencje, prowadzące ostatecznie do całkowitej izolacji takiej osoby.
Depresję możemy podejrzewać już wcześniej, jeśli przez okres przynajmniej kilkunastu dni utrzymują się u danej osoby: smutek, przygnębienie, brak energii, zmniejszona aktywność, niechęć do działania, osłabiona koncentracja i pamięć, pesymizm, problemy ze snem itp. Oczywiście nie wszystkie wymienione objawy muszą oznaczać depresję.
Ponadto osoby zagrożone depresją często skarżą się na zmęczenie, bóle w klatce piersiowej, bóle pleców i kończyn, kłopoty z oddychaniem, duszność. Takie dolegliwości powinny być przyczynkiem do konsultacji z lekarzem i przeprowadzenia niezbędnych badań pod kątem ewentualnej depresji. To bardzo ważne również dlatego, że bez wdrożenia odpowiedniego leczenia, stan osoby chorej nie ulegnie poprawie.
W tak trudnym czasie, z ratunkiem przychodzi nam sama natura. Jesień sprzyja bowiem urozmaiceniu naszej diety, a mało co tak poprawia samopoczucie niż dobry, pełnowartościowy, a przy tym kolorowy, cieszący oko posiłek. Owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, czy pokarmy bogate w cynk i magnez muszą znaleźć się w codziennej diecie.
Nie wszystkim jednak udaje się uchronić przed depresją, a wielu seniorów próbuje złagodzić jej objawy poprzez sięganie po alkohol. Alkohol potrafi oszukać organizm poprzez jego działanie. Sprawia wrażenie, jak gdyby organizm wpadał w euforię lub wyciszał się. Często więc jest przyczyną popadania w skrajne stany samopoczucia. A to kolejna z możliwych odsłon depresji, tzw. dwubiegunowej. Niebezpiecznym więc staje się sytuacja, gdy seniorzy próbę przyjęcia pomocy zastępują alkoholem, gdyż prowadzi to prostą drogą do alkoholizmu.
Powyższe najlepiej zastąpić ruchem, wykorzystać każde słoneczne dni na spacer. A gdy jesienna chandra nie ustępuje, może warto pozwolić organizmowi zregenerować się poprzez dłuższy sen. Gdy w starszym wieku staje się to problemem, zamiast kieliszka wina, czy butelki piwa, warto więc wieczorem sięgnąć po ziołową herbatę, rumianek bądź melisę, wyciszyć się i zasnąć.
A jeżeli powyższe nie pomogą, nie lękajmy się sięgać po pomoc medyczną.
|