Seniorze dbaj o zdrowie! I pamiętaj, że alkohol może zepsuć wypracowane efekty! Wydaje ci się, że ćwiczenia i większa dawka ruchu wystarczą do utrzymania odpowiedniej kondycji? Jeżeli nie zrezygnujesz z alkoholu, powyższe, zwłaszcza w starszym wieku, może być bardzo trudne do zrealizowania.
Materiał sfinansowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pn. "Prowadzenie działań edukacyjnych z profilaktyki uzależnień skierowanych do seniorów"
Tezy mówiącej, że warto podjąć wysiłek fizyczny w każdym wieku, nie należy podważać. Zwłaszcza seniorzy powinni zadbać o regularne odwiedzanie miejsc, w których mogą ćwiczyć. - Nie każdy podczas codziennego natłoku obowiązków jest w stanie znaleźć czas na uprawianie sportu. Jeśli jednak jest to możliwe, warto każdego dnia udać się na spacer - zachęca Beata Kobylińska, magister Farmacji, właściciel jednej z aptek.
W starszym wieku organizm szczególnie narażony jest na utratę tkanki mięśniowej. Dotyczy to zwłaszcza kobiet. Badania wykazują, że jednym z najgroźniejszych przeciwników w walce o wzmocnienie tkanki mięśniowej jest alkohol. U seniorów, nadmiar spożywanych trunków ma dodatkowo negatywny wpływ na problemy z pamięcią, koncentrację oraz zdolności poznawcze. W wyniku przeprowadzonych w Azji badań, naukowcy doszli do wniosku, że osoby używające mniej alkoholu, bądź stroniące od niego, mogły pochwalić się mniejszymi uszkodzeniami wątroby, niższym poziomem cholesterolu i zdrowszym sercem.
Portal 5krokowdozdrowia.pl rozłożył również na czynniki pierwsze negatywne skutki nadużywania alkoholu u osób, które bezskutecznie starają się o poprawę sylwetki, bądź troszczą się o kondycję fizyczną. Jedną z głównych przyczyn jest to, że alkohol wchłaniany jest szybciej niż może być metabolizowany. Od razu bowiem po spożyciu jest wchłaniany z przewodu pokarmowego i dostaje się do wszystkich komórek ciała. Skutkiem tego jest także jego początkowe, wysokie stężenie we krwi i tkankach. Picie alkoholu przez osoby podejmujące wysiłek fizyczny ogranicza więc znacznie ich wydolność fizyczną.
Badania wykazały również, że osoby nadużywające alkoholu, z racji wpływu na metabolizm węglowodanów w wątrobie i mięśniach, szybciej się męczą. Zmniejsza się zarówno wytrzymałość, jak i wydajność podejmowanych aktywności.
Seniorów zachęcamy więc, żeby odstawiając alkohol na bok, efektywniej poszukiwali, a następnie chętniej korzystali z szerokiej oferty w Radomiu. - Aktualnie sport jest w modzie i każdy może znaleźć coś dla siebie. Dla seniorów zaproponować można tradycyjne spacery, basen lub nording walking - przekonuje Aleksandra Łada, studentka pielęgniarstwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
Z racji, że przed nami Złota Polska Jesień, przygotowaliśmy propozycję skorzystania z bezpłatnej oferty rekreacyjnej, tj. siłowni zewnętrznych. Seniorzy w Radomiu preferują sprzęt, który poprawia ich ogólną kondycję, wzmacnia krążenie krwi, uaktywnia mięśnie barków i rąk. Do ulubionych urządzeń zaliczamy orbitreka, narciarza, biegacza, twistera czy ławkę z rowerkiem. Przypomnijmy, że pierwsza plenerowa siłownia w mieście powstała w parku im. T. Kościuszki (na zdjęciu). Kolejne znajdują się m.in. w Parku Leśniczówka, nad zalewem na Borkach, w Starym Ogrodzie, na Ustroniu oraz na osiedlu Południe. Punkty do zajęć fitness na świeżym powietrzu znaleźć można także : w parku na osiedlu Gołębiów II, przy PSP 24 na Gołębiowie I, w sąsiedztwie II LO im. Marii Konopnickiej, na Plantach między ulicami Kościuszki, Dowkonta, Planty i Broni, w pobliżu bloków przy ulicy Mroza, przy Publicznym Gimnazjum nr 11, przy ul. Kujawskiej oraz na terenie między ulicami Bema i Prądzyńskiego.
Radom to również bardzo dobre miasto do wycieczek rowerowych. Rowerzyści mają do dyspozycji ok. 90 km ścieżek, a cały czas planowane są nowe inwestycje. Jeżeli pozwala więc na to zdrowie, jesienią warto również skorzystać z jednośladów.
fot. radom.pl
|