Niebezpieczne związki leków i alkoholu Seniorze, jeżeli przyjmujesz leki na stałe lub leczysz się doraźnie, koniecznie dowiedz się, jak alkohol może wpływać na działanie zażywanego leku na twój organizm!
Materiał sfinansowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pn. "Prowadzenie działań edukacyjnych z profilaktyki uzależnień skierowanych do seniorów"
Powszechnie uważa się, że spożywanie alkoholu jest nieodzownym elementem relacji międzyludzkich. Mówi się w tym przypadku o gościnności czy utrzymywaniu kontaktów. Dotyczy to również seniorów, z których wielu przypisuje mu pozytywny wpływ na funkcjonowanie człowieka, twierdząc, że jest on sposobem na zredukowanie napięcia, poradzenie sobie z trudnymi uczuciami jak smutek, lęk, osamotnienie. Tyle, że alkohol jest substancją toksyczną i psychoaktywną, a jego nadmierne spożywanie może przynieść szereg negatywnych konsekwencji. Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol zajmuje bardzo wysokie, trzecie miejsce wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji, w tym seniorów.
Warto w tym miejscu zauważyć, że większość seniorów przyjmuje leki. Nawet, jeżeli ma to miejsce doraźnie, sięgając po alkohol, koniecznym jest sprawdzenie, w jakie interakcje może on wchodzić z medykamentami. Wiele z nich może przynieść w tej sytuacji niepożądane działanie. Mowa m.in. o lekach przeciwdepresyjnych, nasennych, stosowanych w leczeniu cukrzycy, nadciśnienia, antybiotyków i wielu innych. Co ważne, dotyczy to zarówno leków przepisywanych przez lekarzy, jak i tych, które można dostać w aptece bez recepty.
Należy zwrócić uwagę, że każdy przyjęty doustnie lek ulega rozpuszczeniu i wchłonięciu w przewodzie pokarmowym. Zanim jednak zostanie rozprowadzony po organizmie przez krwioobieg, trafia do wątroby, gdzie jego część ulega przekształceniom przy udziale enzymów. Podobnie przedstawiają się losy alkoholu w organizmie. Ale leki i alkohol mogą ze sobą konkurować o "enzymy". Spowalnia to jednak rozkładanie leku i zwiększa jego stężenie we krwi, co może być groźne dla życia.
Alkohol przy przyjmowaniu leków działających na układ nerwowy zwiększa senność, problemy z pamięcią, pogarsza koordynację ruchów, może powodować upadki i urazy. Może być też powodem zaburzeń świadomości a nawet zatrzymania oddechu.
Ważne jest, aby pamiętać, że preparaty, które można dostać w aptece bez recepty, np. leki przeciwbólowe czy stosowane w przeziębieniu, często zawierają w sobie kilka substancji, co potęguje ryzyko niepożądanych interakcji z alkoholem. Niektóre z nich mogą zawierać również alkohol w swoim składzie. Każde takie połączenie to ryzyko poważnych i trudnych do przewidzenia reakcji niepożądanych.
Przy okazji należy przypomnieć, że im więcej porcji spożytego alkoholu, tym większe jest jego stężenie w organizmie, a im dłuższy czas spożywania alkoholu, tym więcej czasu potrzeba na zmniejszenie jego zawartości we krwi. Ze względu na mniej sprawny metabolizm, wypicie określonej porcji alkoholu przez osoby starsze może skutkować u nich nawet 20 procent większym stężeniem alkoholu we krwi niż taka sama porcja u osoby młodszej. Alkohol należy także do grupy depresantów, więc w dalszej perspektywie może przynieść pogorszenie się samopoczucia a nawet nasilenie się nastrojów depresyjnych czy lękowych. Nie mówiąc już o spożywaniu go w tym samym bądź zbliżonym czasie, co przyjmowanie medykamentów.
Podsumowując, pamiętaj, że leki wchodzą w interakcję z alkoholem. Mowa także o tych, które wydawane są bez recepty. Jeżeli więc stosujesz bądź osoby starsze z Twojego otoczenia stosują leki w leczeniu bólu, cukrzycy, chorób układu oddechowego, nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążenia, chorób przewodu pokarmowego i moczowego, chorób neurologicznych, chorób reumatycznych, zaburzeń hormonalnych czy zaburzeń psychicznych, koniecznie zapytaj swojego lekarza o leki, które przyjmujesz i ich interakcję z alkoholem. A jeżeli zajdzie taka konieczność, porzuć alkohol. Dla swojego zdrowia!
|