Na czym polega unihokej? Unihokej to odmiana klasycznego hokeja, która jednak odbywa się na parkiecie i przy użyciu plastikowych kijów. Choć nie jest tak popularna, jak hokej na lodzie to jednak ciągle przybywa jej zwolenników. Jak brzmią podstawowe zasady tego oryginalnego sportu? O tym przeczytacie w poniższym artykule.
Czym jest unihokej?
Unihokej jest to sport drużynowy, który wywodzi się od hokeja na lodzie. Główną różnicą pomiędzy obiema odmianami jest fakt, że unihokej uprawiany jest na parkiecie przy użyciu plastikowych kijów. Dyscyplina ta powstała w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jej intensywny rozwój zaowocował powstaniem profesjonalnych rozgrywek, które można śledzić i obstawiać na https://lvbet.pl/
Podstawowe zasady unihokeja
Drużyna w unihokeju składa się z bramkarza oraz 5 zawodników z pola. Warto wiedzieć, że zasady gry pozwalają na tymczasową zmianę bramkarza na zawodnika z pola. Przepisy nie ograniczają również możliwości zmian w trakcie meczu. Może być dokonana ich dowolna liczba. Mogą być to zmiany pojedyncze lub wymiana całego składu. Musi się jednak ona zawsze odbywać w strefie zmian.
Podobnie jak w klasycznej odmianie hokeja - celem każdej drużyny jest zdobycie bramki. Zamiast krążka używana jest do tego celu plastikowa piłeczka. Zawodnik może ją kontrolować jedynie za pomocą plastikowego kija. Zabronione jest używanie rąk oraz głowy. Przepisy zezwalają jednak na skorzystanie z podania nogą, ale tylko w określonych przez regulamin sytuacjach.
Unihokej to zdecydowanie mniej kontaktowy sport niż hokej na lodzie. Dopuszcza się kontakt fizyczny zawodników, ale jedynie w ramach walki bark w bark. Zabronione jest popychanie lub blokowanie drugiego zawodnika. Przejęcie piłki możliwe jest jedynie po odebraniu jej za pomocą kija. Przepisy zakazują uderzania kijem w kij lub blokowania kija przeciwnika.
Nieprzepisowe zagrania w postaci m.in. ataku na kij drugiego zawodnika mogą skutkować karą. W przypadku drobniejszych przewinień może ona wynosić 2 lub 5 minut. Poważniejsze przewinienia mogą być karane nawet wykluczeniem zawodnika z dalszej gry. Wśród innych rodzajów przewinień można wymienić m.in. zagranie ręką lub agresywne wejście w drugiego zawodnika.
Mecz unihokeja odbywa się na zasadzie trzech tercji po 20 minut każda. Pomiędzy nimi następuje 10-minutowa przerwa. Jeżeli po godzinie gry na tablicy nadal widnieje wynik remisowy, wtedy zarządzane jest 10 minut dogrywki. Oparta jest ona na zasadzie złotego gola (kto pierwszy strzeli, ten wygrywa cały mecz). Jeżeli również dogrywka nie przyniesie rozstrzygnięcia, mamy konkurs rzutów karnych.
|
Data: 2023-02-27 11:31:23 | Kategoria: Inne / | Odwiedzin: 1625
|
|
|
|
|