Jak mieć piękniejszą jesień życia… O tym, że każdy ruch, aktywność fizyczna jest zbawienna dla seniorów mówi się coraz więcej i głośniej. – I bardzo dobrze, bo przyjmując pacjentów, na każdym kroku przekonuję się, że świadomi seniorzy, aktywni fizycznie, ale co bardzo ważne – pijący przy tym dużo wody – znacznie dłużej zachowują drugą młodość i cieszą się życiem – podkreśla Marcin Babut, uznany fizjoterapeuta z Radomia.
Materiał sfinansowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Radomia na lata 2022-2025 pn. "Prowadzenie działań edukacyjnych z profilaktyki uzależnień skierowanych do seniorów"
Nie napiszemy chyba nic odkrywczego, jeśli stwierdzimy, że każdy ruch, każda aktywność ma ogromny wpływ na stan zdrowia, kondycję fizyczną, ale i psychiczną człowieka. Powinni pamiętać o tym szczególnie ludzie starsi, bo korzyści z tego płynące, zwłaszcza dla osób w podeszłym wieku są bezcenne. - Korzyści płynących z aktywnego trybu życia w podeszłym wieku jest bardzo wiele. Najgólniej rzecz ujmując, ruch pozwala utrzymać bardzo długo dobrą kondycję, uniknąć wielu chorób, a gdy takowe się pojawią, łatwiej z nimi walczyć – wymienia Marcin Babut.
Nie tylko jednak o kondycję fizyczną w tym chodzi. Aktywność fizyczna pozwala także długo zachować sprawność psychiczną i intelektualną. - Naprawdę, regularny wysiłek fizyczny jest zbawienny dla mózgu i kondycji psychicznej. Poprawiając krążenie, poprawiamy ogólną sprawność organizmu zarówno w sferze fizycznej, jak i intelektualnej – przekonuje nasz rozmówca.
Marcin Babut zwraca też uwagę na rzecz bardzo istotną: - Osoby uprawiające sport, choćby amatorsko, częściej niż inni sięgają po wodę. A nawadnianie organizmu to konieczność, to czynność, bez której nie moglibyśmy przecież żyć – podkreśla fizjoterapeuta. – To ważne szczególnie dla seniorów, którzy z tym piciem odpowiedniej ilości płynów są raczej na bakier. Wiem, bo mam wielu starszych pacjentów, którzy po moich namowach piją wodę regularnie i sami przyznają, że po prostu lepiej się czują.
Jest też duża zależność pomiędzy kondycją seniorów, a tym czy ktoś w swoim życiu nie stronił od alkoholu i innych używek. Ich nadużywanie prowadzi bowiem do szybszego obumierania komórek, również mózgowych, co ma swoje konsekwencje, szczególnie w jesieni życia.
Krótko mówiąc, wstrzemięźliwość od alkoholu, czy narkotyków to kolejny plus dla człowieka, który na to się zdecydował. Owoce takiego postępowania zbiera bowiem będąc już w wieku senioralnym.
|