Masz problem, nie walcz sam - poproś o pomoc W Polsce szacuje się, że specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej potrzebuje aż 630 000 dzieci. Tym większe uznanie należy się uczniom XIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Polskich Noblistów w Radomiu, którzy realizują projekt społeczny pn: Nie taki psycholog straszny jak go malują.
W 2020 roku w naszym kraju, według oficjalnych danych, 843 dzieci próbowało odebrać sobie życie. Eksperci szacują, że prób samobójczych, niezgłoszonych na policję, było od 80 do 100 razy więcej. W ciągu ostatnich dwóch lat psychiatrzy odnotowali częstsze występowanie depresji, stanów lękowych, zaburzeń nerwicowych, problemów ze snem i apetytem, a także zespołu stresu pourazowego (PTSD) wśród dzieci i młodzieży. W 2020 r. życie odebrało sobie w Polsce aż 107 dzieci i nastolatków, wobec 98 rok wcześniej. Ze statystyk policyjnych wynika, że problem ten dotyczy przede wszystkim osób w grupie wiekowej 13-18 lat. Niestety, wiele wskazuje, że powyższe dane to tylko czubek „góry lodowej”.
W prowadzonym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży w 2020 r. zarejestrowano 747 interwencji w przypadku bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia dziecka - o 43 proc. więcej niż w 2019 r. Dlatego też uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Polskich Noblistów w Radomiu dzięki życzliwości pani dyrektor Grażyny Mazur realizują projekt społeczny na platformie Nauczyciele Zwolnieni z Teorii pt: Nie taki psycholog straszny jak go malują.
Dzisiejsza młodzież i dzieci ma bardzo wiele problemów, z którymi nie potrafią sobie poradzić (problemy w domu, hejt, ze szkołą, z nauką, z kolegami, nałogami, uzależnieniami, własną tożsamością i wiele innych.) Nie wiedzą jednak gdzie się udać lub wstydzą się porozmawiać z psychologiem czy pedagogiem, (dotyczy to zwykle chłopców) czasem nie mają jak z powodu odległości, nie mają funduszy, czasem rodzice im nie pozwalają bo wstyd, u wielu nadal pokutuje przekonanie, że wizyta u specjalisty oznacza chorobę psychiczną i łatkę wariata lub świra.
W ramach projektu powstały: strona internetowa, profile tik-tok, fb, instagram, gdzie pojawiły się informacje:
Gdzie się udać gdy…,
Gdzie zadzwonić gdy…,
Dyżury bezpłatne on-line specjalistów z różnych dziedzin,
Wykaz metod i sposobów jak sobie poradzić gdy...,
Wywiady i filmiki z psychologami.
Odbyły się też warsztaty z psychologami dla licealistów. Dzięki pozyskanym od sponsorów funduszom zamówiono materiały reklamowe dla projektu. W jego rozpowszechnieniu pomogli nam m.in. piłkarze klubu Radomiak (jedno ze spotkań na zdjęciu).
Głównym patronem projektu jest Fundacja Afije, zaś sponsorem Profeko Sp. z o.o.Projekt realizują uczniowie całkowicie samodzielnie w składzie: Jan Nowak, Antonina Michalec, Daniel Daszkiewicz, Dorian Gierczak, Zuzanna Woźniak, Zuzanna Kosuniak, Maja Barszcz.
Psychologowie i terapeuci, którzy wsparli nasz projekt to: Agnieszka Werniewicz, Marek Mieńkowski, Monika-Mitrowska-Mazur, Izabella Skoczek, Marta Nowerska, Mirosław Bieńkowski.
Serdecznie dziękujemy!
|