Sport strzelecki dla początkujących, czyli czego się spodziewać? Choć sport strzelecki zawsze miał w Polsce status dyscypliny raczej niszowej, na przestrzeni lat zdołał wywalczyć sobie grono zadeklarowanych miłośników oraz pojawiających się każdego roku zainteresowanych pierwszymi krokami. Strzelectwo sportowe to szczególny sport. Wymaga celności - ta zaś jest efektem wielu innych działań i wypracowanych umiejętności. Wyjaśniamy, jak rozpocząć swoją przygodę w tej szczególnej dziedzinie, którą są konkurencje strzeleckie, jak przygotować się do wizyty na strzelnicy i co jeszcze ma znaczenie.
1. Strzelectwo sportowe - od czego zacząć naukę?
2. Konkurencje, które warto rozważyć w ramach strzelectwa sportowego
3. Sport strzelecki – dyscypliny
Ile kosztuje omawiane przez nas hobby? Wszystko zależy od tego, na jaką broń się zdecydujesz. Różne jej rodzaje oraz akcesoria są dostępne w sklepie internetowym https://rparms.pl/, gdzie można również zapoznać się z cenami i skorzystać z fachowej porady.
Strzelectwo sportowe - od czego zacząć naukę?
Każda osoba, która interesuje się strzelectwem i chciałaby przełożyć to na praktykę, powinna swoje pierwsze kroki skierować na strzelnicę. To tam możliwe jest zainicjowanie kontaktu z bezpiecznym strzelaniem, poznanie technik i porad specjalistów. W niektórych miejscach dostępne są również specjalne kursy dla osób o różnym stopniu zaawansowania. W każdym przypadku instruktor zaprezentuje adeptowi strzelectwa podstawowe umiejętności.
Osoby, które mają już pewną wiedzę i umiejętności oraz chęć związania się ze strzelectwem na dłużej, mogą rozważyć członkostwo w klubie strzeleckim. Wspólna aktywność i wymiana doświadczeń to bezcenny kapitał.
Co istotne, na strzelnicy można strzelać bez pozwolenia na broń, natomiast trzeba wylegitymować się dokumentem potwierdzającym tożsamość. Wejście na strzelnicę to koszt w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, natomiast członkostwo w klubie jest zdecydowanie poważniejszym wydatkiem.
Konkurencje, które warto rozważyć w ramach strzelectwa sportowego
Rozwojem i nadzorowaniem sportu strzeleckiego w Polsce zajmuje się Międzynarodowa Federacja Strzelectwa Sportowego, która jest odpowiedzialna za odgórne regulacje w tej dziedzinie. Samo strzelectwo możemy podzielić przede wszystkim na:
• strzelectwo długodystansowe - uprawiane na zawodach, przeznaczone dla profesjonalistów,
• strzelectwo westernowe - rekonstruujące normy z Dzikiego Zachodu, dla miłośników strzelectwa historycznego,
• strzelectwo sportowe - w którym dyscypliny są ustalane przez Międzynarodową Federację Sportów Strzeleckich.
Sport strzelecki – dyscypliny
Strzelectwo sportowe, którym zajmiemy się w tej chwili nieco bliżej, możemy natomiast podzielić na trzy dyscypliny: pistolet, karabin oraz strzelba gładkolufowa.
• Pistolet
Zawodnicy wykorzystujący pistolet do dyspozycji mają między innymi pistolet sportowy, pistolet pneumatyczny, pistolet szybkostrzelny czy pistolet dynamiczny. Uczestnik strzela w tym przypadku w pozycji stojącej, nie podpierając się niczym i zachowując swobodną pozycję ciała. Strzela się jedną ręką.
• Karabin
W kolejnej dyscyplinie wykorzystuje się karabin. Wyróżniamy w jej obrębie takie dyscypliny jak strzał w karabinu (karabin dowolny, karabin sportowy), strzał z 50 i 300 metrów oraz karabin pneumatyczny - strzał z 10 metrów. Uczestnik oddaje strzał z pozycji leżącej klęczącej lub stojącej.
• Strzelba gładkolufowa
Tu wykorzystywana jest broń śrutowa o kalibrze maksimum 12 mm i długości łuski nie przekraczającej 70 mm. Celem dla strzelca są rzutki, do których trafia się w ramach jednej z konkurencji: Skeet, Trap oraz Double Trap. Różnią się one sposobem dodawania strzału.
Niezależnie od tego, czy sięgniesz po pistolet pneumatyczny, pistolet sportowy czy karabin, strzelectwo sportowe oprócz dobrej zabawy niewątpliwie przyniesie z sobą także inne korzyści. Na pierwszy plan wysuwa się szansa rozwoju precyzji i koncentracji, poprawa koordynacji ręka-oko oraz ciekawa, niesztampowa rywalizacja. Wiele osób uprawia strzelectwo rekreacyjnie, czerpiąc radość z czasu spędzanego na strzelnicy w towarzystwie przyjaciół i rodziny.
|