Dobra woda, zdrowia doda To, że woda jest źródłem życia wiadomo od zawsze. Dlatego odpowiednie nawadnianie organizmu ma kluczowe znaczenie, a dla seniorów ma znaczenie szczególne. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, wpływając na wszystko, od trawienia po utrzymanie zdrowia układu krążenia i umysłowego.
W organizmach osób starszych zachodzą zmiany, które mogą wpływać na nawodnienie i zwiększać ryzyko odwodnienia. Z wiekiem może bowiem dojść do osłabienia naturalnego odruchu pragnienia. Do tego dochodzą różnego rodzaju schorzenia, zaburzające funkcje hydrologiczne. Nerki mogą stać się mniej efektywne w procesie filtracji i utrzymania równowagi płynów w organizmie, a organizm może mieć ograniczoną zdolność do przechowywania wody.
Niektóre choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, mogą wpływać na nawodnienie i zwiększać ryzyko odwodnienia. Do tego dochodzą problemy z mobilnością, przez co seniorzy po prostu mogą mieć trudności z samodzielnym sięganiem po wodę i regularnym piciem.
- Niezmiernie ważne jest wyrobienie u seniorów nawyków, które pozwalają na odpowiednie nawodnienie, czyli mówiąc wprost regularne picie płynów. Woda jest w tym przypadku najlepsza, ale dobre są także herbatki ziołowe, napoje z dodatkiem cytryny, imbiru, czy mięty, a jeśli nie ma przeciwwskazań to także naturalne soki owocowe i warzywne – poleca Agnieszka Mrozkowiak, dietetyk kliniczny.
Dla zachęcenia seniorów do picia, duże znaczenie mają regularne pory przyjmowania płynów, stała dostępność wody, atrakcyjne naczynia (ulubiony kubek, praktyczna butelka), połączenie picia z codziennymi czynnościami, czy dostosowanie indywidualnych preferencji smakowych.
Warto pamiętać, żeby unikać napojów z wysoką zawartością cukru, sztucznych słodzików i wysokiej zawartości kofeiny, które mogą być nieodpowiednie dla seniorów, zwłaszcza tych z określonymi problemami zdrowotnymi. Ważne jest, aby dostosować wybór napojów do indywidualnych potrzeb zdrowotnych, preferencji smakowych oraz ogólnego stanu zdrowia seniora.
Wykluczony jest rzecz jasna alkohol oraz wszelkiego rodzaju używki. To one niszczą organizm, bo nawet niewielkie ilości mogą być dla osoby w podeszłym wieku zabójcze. A na pewno straty jakie spowodują, trzeba będzie odbudowywać przez długie tygodnie.
|